Egyéb kategória

Ha el tudod képzelni meg is tudod valósítani.

Miért jó a vizualizáció?

Először is érdemes tisztázni, mit értünk e szó alatt. A vizualizáció az elmébe tudatosan életre hívott képek megjelenítése, elképzelése. Hasonlóan a meditációhoz mindenki képes rá, csak hajlamosak vagyunk ezt elfelejteni.

A vizualizáció azonkívül, hogy fejleszti belső látásunkat, a hatodik érzékünket, segít fenntartani a motivációnkat az adott területen, képessé tesz bennünket arra, hogy egy adott dologra tudjunk fókuszálni a külső zavaró tényezők kiiktatásával, feltölti lelkünket, pozitív hatást gyakorolhat a fizikai állapotunkra és ahogy a fenti idézetben is olvashattad befolyással lehet a hétköznapok valóságára.

Gondoltad volna, hogy olyan nagy nevek, mint Albert Einstein, Walt Disney, Nikola Tesla, Andre Agassi, Napoleon Hill, Weöres Sándor is tudták, hogy az emberi képzelőerő csodákra képes?

Miért ne állíthatnád te is szolgálatodba ezt a képességedet?

Hogy hogyan?

Erre jó példa a kínai Liu Chi Kung zongoramester  története, aki hét év politikai raboskodás után koncertkörútra indult és rajongói szerint jobban játszott, mint a börtönévek előtt. Megkérdezték, hogy ez hogyan lehetséges. „Minden darabot, amit valaha is eljátszottam, képzeletben többször is gyakoroltam, hangról hangra, míg a börtönben voltam.”

Tudtad, hogy a világhírű Tesla rendszeresen használta a vizualizációt kutatásai során? Elképzelte, ahogy találmányai működnek, mielőtt elkezdett volna dolgozni a terveken. Életében 146 szabadalmat jegyeztek be a nevén, ez az eredmény már önmagában is figyelemreméltó.

Mikor Andre Agassi Wimbledonban bajnok lett, megkérdezték tőle, milyen érzés, mire így válaszolt: „Én már legalább tízezerszer nyertem ez előtt Wimbledonban.” Azt hitték csak viccel, de kifejtette, hogy elképzelte már előtte többször, ahogyan megnyeri a bajnokságot. Elképzelte azt a ruhát, amit viselt, egészen részletekig menően, a tömeg ujjongását és azt ahogyan megérinti keze a kupát.

A lehetőségek sora végtelen, akár sportteljesítmény növeléséről beszélünk, akár egy iskolai vizsgáról, a mindennapi munkáról, egy tárgyalás sikerességéről, egy fontos beszélgetésről vagy találkozóról. Képzeletünk segítségével felkészülhetünk a kívánt eredményre, begyakorolhatjuk a szükséges lépéseket és így könnyebben tudjuk megvalósítani a mindennapokban.

Ugyanis a tudatalatti nem tesz különbséget a képzelet és a valóság között. Így minél élénkebben, valóságszerűbben képzelsz el valamit, annál nagyobb az esélye, hogy az a mindennapokban is megvalósuljon. Természetesen ha napi 2×5 percben arra gondolsz, hogy milliomos vagy, de a köztes időszakban a hiányszemlélet hatja át az életedet, akkor túl nagy változásra nem számíthatunk. Érdemes elsajátítani ezt a szemléletmódot és a hétköznapokba is átültetni, a fenti példánál maradva, ha anyagi bőségre vágysz, elegendő naponta kétszer koncentráltan erre gondolni, de a fennmaradó időben is éld át a bőséget.

Első lépések

Az első gyakorlathoz válasz egy világos színű, nagyobb összefüggő hátteret, pl. nagyobb felületű fehér fal. Válassz ki egy pontot és tartsd ott a figyelmed fókuszát pár percig, majd hunyd be a szemedet és nyisd ki. Lásd magad előtt ugyanazt a pontot, amire eddig figyeltél. Fordítsd el lassan a fejedet, de közben fókuszálj továbbra is az adott pontra. Ha már 5 percig meg tudod tartani a fókuszt áttérhetsz a következő gyakorlatra.

Képzelj el egy egyszerűbb, vonalakból álló geometriai formát a világos háttéren. Ez lehet egy háromszög, egy négyzet vagy kör, de tetszés szerint választhatsz más formát is. Légy rugalmas és kreatív a feladatok elvégzése során, ez talán fontosabb, mint azok a mankók, amiket átadok most Neked. A gyakorlat során először képzeld el, mintha a falon látnád a választott formát, majd hunyd le a szemedet, nyisd ki újra továbbra is „lásd” magad előtt, majd fordítsd el a fejedet megtartva a figyelmed fókuszát a vizualizált képen.

Következő lépésként színezd ki képzeletben a formát, érdemes valamilyen erős színt választani, hogy a háttértől erőteljesen elváljon az elmédben. Ugyanúgy járj el mint az előzőekben, ha már könnyedén megy, akkor áttérhetsz először konkrét tárgyak vizualizációjára, majd személyek arcának a megjelenítésére.

Ha már ez is könnyedén megy, jelenítsd meg térben az adott tárgyat vagy személyt és a korábbi gyakorlatokat kiegészítheted azzal, hogy térben elfordítod mind a két irányba, felnagyítod vagy éppen lekicsinyíted. Minél részletgazdagabban jelenítsd meg képzeletedben, ha már vizuálisan könnyen meg tudod valósítani próbáld meg elképzelni az adott tárgy illatát, hangját, érzetét.

Haladóknak is javaslom ezt a gyakorlatot, mert nemcsak a belső látást fejleszti, hanem a figyelemkoncentrációt is.

És már működik is…

Gratulálok, ha ezt sikerült begyakorolnod, már is van a kezedben egy kulcs, amely segítségével most már tudatosan elősegítheted a fejlődésedet, vagy éppen a hétköznapokra gyakorolhatsz hatást.

Hiszen innen már csak egy ugrás, hogy ne csak egy-egy statikus tárgyat, személyt tudj magad elé képzelni, hanem konkrét eseménysorozatokat. Vannak akik ehhez az életből vett gyakorlatias eszközöket vetnek be, mint például egy mozivászon kivetítője, amin éppen az általa elképzelt „film” forog, mások mintha egy tv adást néznének úgy látják az eseményeket, csak a forgatókönyvet itt ők írják, és olyan esettel is találkoztam, aki egy életszimulációs számítógépes játékot hívott segítségül a vizualizációjához. Légy kreatív, találd meg azt a módszert, ami számodra a legkényelmesebb. Javaslom olyat válasz, amit a hétköznapokban is gyakran használsz, könnyebben fogsz elérni vele sikereket.

Hopsz, probléma adódott?

Sosem felejtem el, évek óta meditáltam, de mikor elkezdtem „tanulni” meditálni hetekre megakadtam. Annyira akartam, hogy egyszerűen nem sikerült. Na és ekkor találod szembe magad azzal a problémával, hogy ne akard. Ennél egyszerűbb és bonyolultabb tanács nem létezik. Egyszerű, mert valóban ez a megoldása, és nehezen megvalósítható, ha az ember már belefutott ebbe a problémába.

Ahogy meditálni is tud mindenki, úgy mindenki képes arra, hogy elképzeljen dolgokat. Valójában  e gyakorlatok során hozzászoktatod az elmédet, hogy kitartóan, hosszabb ideig egy általad meghatározott dologra fókuszáljon. Ez pedig csak gyakorlás kérdése, így ne idegeskedj, csak folytasd tovább a gyakorlatokat. Egy idő után ugrásszerű fejlődést tapasztalhatsz.

Ne legyenek elvárásaid ezen a téren magaddal szemben, ez nem verseny. Adj magadnak időt. Ha egy-egy feladatrész hosszabb gyakorlást is kíván ez nem jelenti értelemszerűen, hogy a továbbiak is ennyi időt vesznek majd igénybe. Lehet, hogy a könnyebb, egyszerűbb gyakorlatok heteket vesznek igénybe (ilyenkor érdemes megpróbálni, lehet, hogy a következő gyakorlat meg könnyedén megy már neked, bár érdemes idővel visszatérni és a korábbiakat is elvégezni), de utána már semmilyen nehézséget nem fog jelenteni a bonyolultabb képes, esetleg eseménysorok elképzelése.

Érdemes a gyakorlatokat mindennap azonos időszakban elvégezni ez elősegíti az elme ráhangolódását.

De, mi a helyzet, ha el tudsz képzelni ugyan eseményeket, de akadozva, zavarosan?

Ilyenkor a figyelmed fókuszát nem tudod megtartani. Először is érdemes a gyakorlatok alatt megfelelő körülményeket teremteni. Lehetőség szerint a külső zavaró tényezőket minimálisra csökkenteni, kivéve ha szereted a kihívásokat:) A későbbiekben lehet ezzel még nehezíteni ezeket a gyakorlatokat, hogy nem ideális körülmények között végzed őket.

Másodsorban kipihent, nyugodt állapotban kezdj hozzá és csak addig gyakorolj míg jól esik, míg nem kényelmetlenek a gyakorlatok.

Sok sikert!

Lylia

Még szintén kedvelheted...